Üdv a Vadásznak!
A nagy érdeklődésre való tekintettel körbejártuk egy kicsit a hangtompítók beszerzésének jogszabályi hátterét.
Először is, mint tudjátok 2021 január 1-től hatályba lépett a hangtompítók állategészségügyi célból történő megszerzésére és használatára vonatkozó rendelkezés, a lőfegyverekről és lőszerekről szóló 253/2004. (VIII.31.) Korm.rendelet 35/B.§. szerint:
- (1) A lőfegyver munkavégzési célú tartására jogosult kérelmező számára hangtompító tartása engedélyezhető abban az esetben, ha igazolja, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal engedélye, illetve kijelölése alapján jogosult az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény (a továbbiakban: Éltv.) 51. § (3) bekezdés i) pontjában meghatározott tevékenység végzésére.
- (2) Az (1) bekezdés szerinti engedély alapján jogszerűen tartott hangtompító kizárólag az Éltv. 51. § (3) bekezdés i) pontjában meghatározott tevékenység szabályszerű végzése során használható.
Akkor ez most kinek is engedélyezhető és milyen feltételek mellett?
- Kizárólag annak a személynek engedélyezett, aki már a kérelem benyújtásakor rendelkezik munkavégzési célú lőfegyver tartására jogosító engedéllyel. (Hivatásos vadászok)
- Igazolja, hogy a Nébih engedélyén, illetve kijelölése alapján jogosult diagnosztikai vizsgálat és az ilyen célú leölés és kilövés elvégzésére.
Hogyan is juthatunk hozzá és mi a megszerzésének menete és tartásának feltételei?
- Hangtompító állategészségügyi célú tartását, a kérelmező lakóhelye szerint illetékes megyei rendőr-főkapitányság engedélyezi. (Budapestieknek a BRFK)
- Az eljáró rendőrhatóság határozat formájában tartási engedélyt ad ki, mely tartalmazza személyazonosító adatokat, a hatóság döntését, az engedélyezett eszközt, annak darabszámát, a megvásárlásra nyitva álló határidőt. (90 nap) /pontosan egy olyan határozatot fogsz kapni a területileg illetékes megyei rendőr-főkapitányság igazgatásrendészeti osztályáról, mint az első fegyvervásárlás esetén!/ Ezután nincs más dolgod, mint felkeresni egy olyan vadász vagy fegyverboltot, /mint például a Kalappal vadászbolt/ ahol árusítanak hangtompító eszközöket.
- Az engedélyezett eszközt az engedélybe történő bejegyzés céljából, 8 napon belül köteles bemutatni az engedélyező hatóságnak. Amennyiben az eszköz 90 napon belül nem kerül megszerzésre, úgy az eljáró hatóság az engedélyt visszavonja. / ha kezedben a "pisszentő" akkor nincs más dolgod, mint időpontot kérni a területileg illetékes megyei rendőr-főkapitányság igazgatásrendészeti osztályán és átvenned egy új határozatot a birtokolt hangtompítóról./
- A hangtompító megszerzését követően a hatóság szintén egy visszavonásig hatályos határozattal engedélyezi. Ezen határozat a hangtompító birtoklásakor/használatakor az engedélyes birtokában kell, hogy legyen.
- A hangtompító tartása addig jogszerű, míg az engedélyes rendelkezik a munkavégzési célú lőfegyver tartására jogosító engedéllyel. /ez annyit tesz, hogy amint a munkaviszonyod megszűnik, mint hivatásos vadász, 8 napon belül vagy átadod az utódodnak aki újból végigjárja az előző lépéseket, vagy leadod a területileg illetékes megyei rendőr-főkapitányság igazgatásrendészeti osztályán.
- A hangtompító műszaki tanúsításra nem kötelezett eszköz, ami annyit jelent, hogy a Polgári Kézilőfegyver-és Lőszervizsgáló Kft műszaki tanúsítványt nem állít ki. /műszaki kártyád nem, csupán egy határozatod lesz típus és szériaszám megjelölésével./
- A hangtompító tartásának az engedélyezése a rendőrségi eljárás során díjmentes.
Következő cikkünkben elmerülünk a hangtompítók, zajcsökkentők, "fúvókák", "pisszentők" világában, megvizsgálva és megcáfolva a városi legendákat! Az általunk forgalmazott hangtompítók hamarosan felkerülnek a weboldalunkra.
Kalappal!